90 هزار کیلومتر با پژو 206 تیپ 5
10 / آذر / 1389
با توجه به اینکه ایران‌خودرو تصمیم گرفته تا دوباره پژو 206 تیپ 5 را تولید کند، موقعیت خوبی بود تا مقاله‌ای از زبان راننده‌ای در سایت قرار دهیم که حدود 5 سال این خودرو را داشته و هر کاری که فکر کنید با آن کرده است(!!):
من حدود 5 سال پیش یک خودروی پژو 206 تیپ 5 نقره‌ای خریدم، البته از همان اول که صفر کیلومتر خودرو را تحویل گرفتم همه به من می‌گفتند که تا چند هزار کیلومتر اول زیاد به ماشین فشار نیاورم اما از آنجایی که تازه گواهینامه گرفته بودم و نمی‌توانستم تحمل کنم (یا به عبارتی دیگر کله‌ام بوی قرمه سبزی می‌داد!)، از همان ابتدا حسابی به ماشین فشار آوردم و حسابی دنده‌ها را روی دورهای بالا عوض می‌کردم. خودرو بسیار عالی بود و از آنجایی که قبل از آن با تیپ 2 رانندگی کرده بودم، تیپ 5 جدیدم بسیار راضی کننده بود.
در طول 5 سال بارها با آن مسافرت کردم و هیچ مشکل خاصی برایم پیش نیامد. حتی خیلی وقت‌ها به دلیل مشغله فراوان مدت‌ها از زمان تعویض روغن و لنت و خیلی چیزهای دیگر هم می‌گذشت اما باز هم من را در راه نگه نداشت. شتاب خودرو بسیار عالی است و می‌توانید از اکثر خودروهای موجود در خیابان به راحتی سبقت بگیرید. همچنین در سرعت‌های بالا در صورتی که جلوبندی مشکلی نداشته باشد، خودرو کاملا در دستان شما خواهد بود. خود من در سال اولی که خودرو را گرفته بودم، در اتوبان تهران-قم 170 کیلومتر رفتم و هیچ احساس ناامنی هم به من دست نداد و کاملا خودرو در دستان من بود.
در مسافرت‌ها، خودرو برای 2 نفر کاملا کافی است. در جاده هم مشکلی نخواهید داشت. اما اگر هوا گرم باشد و کولر خودرو را روشن کنید، دیگر زیاد روی قدرت موتور حساب نکنید! افت قدرت موتور در این شرایط کاملا محسوس خواهد بود و شاید کمی احساس نارضایتی ایجاد کند. همچنین کولر و بخاری آن تعریف زیادی هم ندارند و زمان زیادی طول می‌کشد تا شما را سرد یا گرم کند!
مصرف سوخت مناسبی دارد و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. در طول این 5 سال دو بار تصادف کردم که در هر دو تصادف به خودروی جلویی زدم و متاسفانه تقصیر من هم بود! باید بگویم که لوازم جانبی تیپ 5 بسیار گران است و حتی در بعضی مواقع با تیپ 2 هم تفاوت زیادی دارد. یکبار به یک پراید سفید زدم و تا اتاق جمعش کردم! جلوی خودروی من هم کمی آسیب دید ولی آنچنان صدمه زیادی به خودروی من وارد نشد. هزینه پراید 400 هزار تومان شد اما خودروی من نزدیک 1 میلیون تومان خرج روی دستم گذاشت!
نکته منفی که در مورد این خودرو است جلوبندی ضعیف آن است. چندین بار در دست اندازهایی افتادم که مجبور شدم به تعمیرگاه مراجعه کنم. البته این اتفاق‌ها در این اواخر بیشتر می‌افتاد و شاید به دلیل فرسودگی خودروی من هم بود.
من با خودروهای پژو 206 تیپ 2 و 6، ریو و پژو پارس هم رانندگی کرده‌ام و در کل باید بگویم که معتقدم تیپ 5 از همه آن‌ها بهتر است (البته شاید بگویید نظر من منصفانه نیست). اگر سئوالی در مورد این خودرو داشتید، می‌توانید از طریق همین صفحه از من بپرسید.
عکس
نظرات
 
:نام
   
:ایمیل
 
:متن
علیرضا - 1393/1/2
پسندیدم
سلام، مشکل من شروع حرکته. در شروع شتاب خوبی نداره و به اصطلاح تیک آف نمی کنه. دیاگ زدم سنسور اکسیژن و ... مشکلی نداشت. شما فکر می کنید از صفحه کلاچ باشه؟ 27 هزار تا کار کرده و از روز اول هم اینطوریه.
babak - 1393/2/25
پسندیدم
سلام دوستان.من ازتمام دوستانی که به پاسخ موندندمعذرت میخوام.یه مدت نبودم وهیچ فعالیتی نداشتم.....بخاطرنبودم یه سری مطالب فوق العاده که قولشوبهتون داده بودم آماده کردم......
.
1- هشدار سرعت، با قابلیت انتخاب سرعت مورد نظر به منظور هشدار به راننده مبني بر تخطي از سرعت تعيين‌شده.توسط دستگاه عيب‌ياب مي توان هشدار مربوط به سرعت را در خودرو فعال كرد؛ مسير فعال‌سازي در منوي سيستم به اين شرح است.
BSI---->Configuration----> Customer Option ----> Warnings
گزينه Excess speed function present
در اين قسمت می‌توان سرعت مورد نظر را وارد كرده و هشدار سرعت را فعال كرد. توجه داشته باشید غیر فعال بودن با وارد کردن عدد 255 تنظيم می شود، سرعتي كه در واقع خودرو هيچ‌گاه به آن نخواهد رسيد.
2- روشن شدن خودکار فلاشر در زمان ترمز شدید در هنگام ترمزهاي ناگهاني و شديد، روشن شدن فلاشر خودرو با هشدار به رانندگان پشت‌سري مانع بروز تصادف مي شود، به همين منظور توسط دستگاه عيب‌ياب مي توان فلاشر خودكار را در خودرو فعال كرد.
BSI---->Configuration----> Customer Option ---->Lighting and Signaling
گزینه:switching on of the hazard warning on sharp deceleration
برای فعال کردن به present تغییر دهيد.
3- روشن شدن نور بالا و نور پایین به صورت هم‌زمان در هنگام استفاده از نور بالاي دائم
در خودروهاي عادي، وقتي نور بالاي موقت را با نگه‌داشتن اهرم فعال مي‌كنيد، هر دو فيلامان نورپايين و نور بالا روشن مي‌شوند، اما وقتي حالت نور بالاي دائم را انتخاب كرده و دست‌تان را از روي اهرم بر مي‌داريد، فيلامان نور پايين لامپ خاموش شده و فقط رشته مربوط به نور بالا روشن مي‌ماند، اما در 206 اين امكان وجود دارد كه در هنگام نور بالاي دائم هم نور پايين روشن بماند. براي فعال كردن اين حالت، مسير زير را در BSI دنبال كنيد.
BSI---->Configuration----> Customer Option ---->Lighting and Signaling
گزینه :type of headlamps
برای فعال کردن، آن را روی حالت double reflector قرار دهيد. توجه داشته باشید این گزینه برای چراغ های کریستالی با دو لامپ در هر چراغ مناسب است و در چراغ های مات که دارای لامپ هاي دوکنتاکت يك‌پارچه هستند توصيه نمي‌شود زيرا احتمال آسیب وجود دارد. ضمنا بايد به اين نكته هم توجه داشت كه هنگامي كه از نور بالا و پایين در چراغ‌هاي كريستالي به صورت هم‌زمان استفاده مي‌كنيد اگر چراغ‌هاي مه شكن جلو را نيز فعال کنيد به صورت اتوماتيك نور بالا خاموش خواهد شد زيرا انعكاس نور بالا در هواي مه آلود به شدت براي چشم راننده مضر است و علاوه بر اين، بار سيستم برق را نيز افزايش مي‌دهد. بديهي است با خاموش كردن چراغ‌هاي مه شكن جلو مجددا حالت نوربالاي چراغ‌هاي كريستالي جلو فعال خواهد شد.
4- قفل شدن خودکار قفل درها با افزایش سرعت به بيش از 10 کیلومتر در ساعت. براي افزايش سطح ايمني و امنيت خودرو و جلوگيري از ورود به عنف سارقان به داخل خودرو، بهتر است اين گزينه فعال باشد تا به محض حركت خودرو، درها به صورت خودكار قفل شوند:
BSI---->Configuration----> Customer Option ----> Locking / Unlocking
گزینه :lock doors while drive
به منظور فعال‌سازی،آن را روی present قرار دهید. (در مدل هاي جدید عموما فعال است.) توجه داشته باشید در مدل هایی که کلید فلاشر به صورت دوتکه است، با نگه‌داشتن چندثانیه‌ای کلید قفل‌کن درها در زمان باز بودن سوییچ، این گزینه همراه با صدایي دينگ‌مانند، فعال يا غیرفعال می شود.
5- قفل شدن خودکار درها در صورتی که بعد از باز کردن قفل مرکزی، به مدت 30 ثانیه هیچ یک از درها باز نشود.

گاهي اوقات دكمه‌هاي روي سویيچ خودرو كه مربوط به قفل مركزي است، سهوا يا توسط كودكان فشرده مي‌شود كه اگر خودرو در محدوده موثر بُرد قرار داشته باشد قطعا در باز خواهد شد. براي همين و به منظور جلوگيري از سرقت خودرو يا اشيای داخلي آن، اگر هر يك از درها تا 30 ثانيه باز نشود، مجددا به صورت خودكار به حالت قفل در مي‌آيد.
BSI---->Configuration----> Customer Option ----> Locking / Unlocking
گزینه Automatic Re-Locking:
به منظور فعال‌سازی اين آپشن، حالت را از Absent روی Present قرار دهید. توجه داشته باشید برای فعال‌سازی این گزینه، باید تعریف شکل اتاق را در BSI تغییر دهید و از حالت پنج‌در (هاچ بک) به Estate يا استيشن تغییر بدهید. به منظور انجام این کار به نشانيBSI---->Configuration----> Customer Option ----> Miscellaneous
رفته و گزینه Body Work را به Estate تغییر دهید. در صورت عدم تغییر این گزینه، قابلیت قفل اتوماتیک بعد از 30 ثانیه، فعال نخواهد شد.
6- روشن ماندان چراغ هاي جلو به مدت 30 ثانیه پس از خاموش کردن خودرو: در مكان‌هاي تاريك مانند پاركينگ‌ها، ورودي ويلا‌ها و مكان‌هايي كه در آن‌ها نياز به نورداريد با یک بار فشار دادن دسته راهنما به سمت بالا مي‌توانيد از نورچراغهاي جلو به مدت 30 ثانيه بهره ببريد. اين گزينه كه به «چراغ همراهي تا منزل» معروف است با نشاني زير قابل فعال شدن است.
BSI---->Configuration----> Customer Option ---->Lighting and Signaling
گزينه Follow Me Home را به present تغییر دهيد تا فعال شود. با فعال‌سازی این سیستم، پس از خاموش کردن موتور و در آوردن سوییچ، یک بار اهرم چراغ جلو را به سمت خود بكشيد (نور بالا بزنید)؛ در این حالت چراغ های بزرگ خودرو روشن خواهند ماند. حال می‌توانید از خودرو پیاده شده و درها را قفل کنید. پس از 30 ثانیه، چراغ ها به صورت خودکار خاموش می شوند.
7- تهویه مطبوع خودکار (غیر از تیپ دو و تيپ‌هاي پایين 206 اس‌دي): یکی از برنامه های تعریف شده برای تهويه مطبوع خودكار در تيپ‌هاي 3، 5، 6، وي8 و وي9، دکمه بخارگیر شیشه هاست. با فشردن این دکمه، پنكه تهویه هوا را با حداکثر دور به دریچه های زیر شیشه جلو هدایت می کند، کولر روشن و دریچه هوای بیرون باز می شود. در این حالت شاهد خواهید بود که پس از چند ثانیه بخار شیشه‌ها زدوده شده و با فشردن دوباره کلید بخار گير، سیستم به تنظیمات قبلي خود باز خواهد گشت.
8- جلوگيري از آسيب به تيغه‌هاي برف‌پاك‌كن: چنان‌چه در هواي باراني قبل از خاموش کردن موتور، فراموش كنيد برف پاک‌كن را خاموش كنيد، یا در حالت سوییچ بسته، وضعیت دسته برف پاك‌کن سهوا يا به دليل بازيگوشي كودك تغيير كند، پس از باز کردن مجدد سوییچ و روشن کردن موتور، براي جلو‌گیری از آسیب به تیغه‌ها، برف پاک‌کن به حركت در نخواهد آمد، مگر اين‌كه در حالت موتور روشن،‌مجددا وضعیت دسته برف پاك‌کن را تغییر دهید.
ضمنا بدليل بلند بودن يكي از بازوهاي برف پاك‌كن، تعويض تيغه‌ها در وضعيتي كه تيغه‌هاي برف ‌پاك‌كن در وضعيت نقطه مرگ پایين (حالت پارك) قرار دارند به سختي امكان‌پذير است، به همين منظور براي تعويض تيغه‌ها لازم است پس از خاموش كردن موتور، يك بار دسته برف پاك‌كن را تحريك كنيد تا برف پاك‌كن به آخرين حد بالايي برسد؛ در اين هنگام به راحتي مي توانيد نسبت تعويض تيغه ها اقدام کنید.
9- برف‌پاك كن هوشمند حساس به سرعت: در هنگام رانندگي با سرعت بالا اگر از برف پاك‌كن با دور بالا استفاده كنيد، متناسب با کاهش سرعت خودرو، دور برف پاك‌كن نيز كاهش يافته و با سرعت‌گيري مجدد، دور برف پاك‌كن نيز به حالت قبل باز مي گردد. چنان‌چه سرعت خودرو به کمتر از 10 کیلومتر بر ساعت برسد، به صورت خودکار مقداری مکث بین هر بار عمل کردن برف پاک‌كن به وجود می آید (اصطلاحا به حالت بهاره مي‌رود). در این حالت در صورتی که حالت لحظه ای دسته برف پاک‌‌كن تحریک شود، تیغه برف پاك‌کن نیمی از مسیر خود را طی کرده و با تحریک دوباره به جای خود باز می گردد.
10- روشن شدن خودکار برف‌پاک‌کن عقب در زمان استفاده از دنده عقب: در مدل هاچ‌بك در روزهاي باراني وقتي از برف پاك‌كن استفاده مي‌کنيد، به محض اين‌كه خودرو را در دنده عقب قرار مي دهيد، برف پاك‌كن عقب نيز خودرو به منظور فراهم ساختن ديد بهتر براي راننده، به صورت خودكار اقدام به پاك كردن شيشه عقب مي‌كند.
BSI---->Configuration----> Customer Option ----> Visibility
گزینه:Automatic Rear Wiping
به منظور فعال‌سازی present شود. با فعال‌سازی گزینه برف پاک‌كن شیشه عقب در دنده عقب، توسط دستگاه، در صورت روشن بودن برف پاك‌کن جلو به محض درگیر شدن دنده عقب، برف پاك‌کن عقب نیز به جهت کمک به دید بهتر در بارندگی، به صورت خودکار فعال خواهد شددر صورتی که مدت زمانی کوتاه از خاموش کردن برف پاك کن جلو گذشته باشد و دنده عقب درگیر شود، برف پاکن عقب فقط یک بار عمل می کند.
11- استفاده از شیشه بالابر ها و آیینه های برقی به مدت 45 ثانيه و برف پاک كن ها تا 60 ثانیه: پس از بستن سوییچ و خارج کردن آن، قبل از باز شدن حداقل یکی از درهای جلو، تا 45 ثانیه می توان از شیشه بالابر ها و آیینه های برقی و تا 60 ثانیه از برف پاک‌كن ها استفاده کرد.
12- استفاده از سيستم صوتي تا 30 دقيقه بعد از خاموش شدن خودرو: بعد از خاموش کردن موتور و بستن سوئیچ، امکان استفاده از سیستم صوتی خودرو، حداکثر به مدت 30 دقيقه (بر اساس میزان شارژر باتری) وجود دارد.
13- بعد از این مدت سیستم برقی خودرو جهت محافظت از شارژ باتری وارد حالت اقتصادی (eco mode) می شود. جهت ادامه استفاده از این ادوات باید موتور را یک بار روشن کنید.
14- امكان انتخاب قطر چرخ: تعداد سه گزینه جهت انتخاب قطر کلی چرخ را می توان توسط دستگاه عیب یاب انتخاب کرد اين ويژگي فقط در مدل های مجهز به سیستم ضد قفل ABS قابليت فعال سازي دارد.در صورت تمایل به تغيير سايز رينگ چرخ، سعی کنید یکی از مشخصات ذکر شده در این فهرست را انتخاب کرده تا از بروز خطا و اختلال در محاسبات سرعت خودرو و عملکرد سیستم ترمز ضد قفل جلو‌گیری شود.
15- F)يافتن خودرو در پاركينگ ها ind Me): هنگامي كه خودرو در مكاني پارك شده باشد با فشردن كليد قفل بر روي ريموت قفل مركزي فلاشر خودرو به مدت پنج ثانيه و با ضرب آهنگ تندي شروع به روشن شدن مي کند. اين قابليت باعث مي شود راننده در مكان هاي تاريك مانند پاركينگ هاي عمومي به راحتي محل پارك خودرو را بيابد.
16- ضد سرقت بودن راديو پخش: با توجه به اين‌كه راديو پخش 206 حتما بايد توسط دستگاه دياگ براي خودرو معرفي شود در صورتي كه به هر دليل سوكت برقي آن جدا شود در هنگام استفاده صداي گوش خراشي هر 10 ثانيه يك‌بار از طريق بلندگو ها پخش خواهد شد و براي رفع آن حتما باید كد مربوطه مجددا براي خودرو و راديو پخش تعريف شود. اين كد غالبا همان شماره VIN خودرو است.
17- روشن ماندن چراغ سقف: پس از خاموش كردن موتور و خروج كليد از داخل مغزي سویيچ، چراغ سقفي خودرو بمدت 30 ثانيه روشن مي‌ماند. اين ويژگي باعث مي‌شود براحتي بتوانيد در هنگام شب وسايل و لوازم خود را جمع آوري كرده و سپس از خودرو پياده شويد.
18- فعال شدن هشدار درها: هنگامي كه خودرو روشن است با باز شدن هر يك از درها زنگ يا صداي هشدار گونه‌اي به صدا در آمده و چراغ سقفي نيز اگر در حالت در باشد روشن و خاموش مي‌شود. همچنين هنگامي كه پيشرانه را خاموش كرده و قصد پياده شدن از آن‌را داشته باشيد ولي چراغ‌ها روشن باشند هشدار مشابهي به هنگام باز شدن در راننده بصدا در مي‌آيد. اين ويژگي در مورد جا ماندن كليد خودرو در داخل مغزي سویيچ نيز صدق مي كند، يعني اگر كليد را از مغزي سویيچ خارج نكرده باشيد به هنگام باز شدن در راننده هشدار به صدا در مي آيد.
19- ) :بي‌صدا كردن راديو پخش Mute)گر در هنگام گوش كردن به صداي راديو‌پخش، نياز فوري به بي‌صدا كردن آن داشته باشيد مي‌توانيد با نگه داشتن همزمان دكمه‌هاي بالا و پایين ولوم راديو پخش كه در پشت دسته كنترلي آن و در زير دسته برف پاك كن قرار دارد نسبت به بي‌صدا كردن راديو اقدام کنيد. براي فعال كردن مجدد آن كافي است يكي از دكمه هاي بالا و يا پایين را مجددا فشار دهيد.
مودهای شبکه برق 206 و 207 مولتی پلکس


حالت آماده‌باش


شبکه برق پس از خاموش کردن خودرو و عدم استفاده از تجهیزاتی مثل ریموت قفل مرکزی، باز کردن درها، بوق، چراغ‌ها و... به خواب می‌رود. بنابراین انجام هرگونه عملیات روی سیستم برقی، جداکردن کانکتورهای ECU یا BSI و موارد مشابه، باید پس از به خواب رفتن سیستم باشد تا از وارد آمدن آسیب به قسمت‌های مختلف جلوگیری شود. برای این منظور، پس از خاموش کردن خودرو، ابتدا در موتور را باز کنید، سپس درهای خودرو را بسته و سه تا پنج دقیقه صبر کنید و در نهایت کابل مثبت باتری را جدا کنید.
پس از خاموش شدن خودرو تغذیه شبکه به مدت 65 ثانیه در حالت آماده‌باش يا استندباي باقی می‌ماند. البته در صورتی که در سمت راننده باز شود، همراه شنیدن صدای یک رله در BSI تغذیه قطع می‌شود و چراغ روی کلیدهای شیشه بالابرها خاموش و شبکه آماده برای به خواب رفتن می شود. به خواب رفتن شبکه، همراه با خاموش شدن نمایشگر کیلومتر و به دنبال آن بعد از حدودا سه دقیقه پایین آمدن کامل عقربه نمایشگر هاست.
حالت بيدارباش


اگر پس از به خواب رفتن سیستم، قفل مرکزی فعال و درها باز شوند و یا به طور کلی در سیستم برق فرمانی صادر شود، سیستم بیدار می شود. (توجه کنید که وارد حالت آماده‌باش نمی شود. (بيدار شدن سیستم همراه با روشن شدن نمایشگر کیلومتر، و کالیبره شدن عقربه ها (تنظيم نقطه صفر عقربه) است.
حالت صرفه‌جويي


در صورتی که در حالت خاموش بودن خودرو، جریان بیش از حد از خودرو گرفته شود، BSI برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی خودرو را به حالت صرفه‌جويي يا Eco Mode وارد می کند، مثل روشن بودن بیش از حد رادیو پخش در حالت موتور خاموش، روشن ماندن چراغ سقفي داخل خودرو و يا روشن ماندن چراغ داخل صندوق عقب خودرو.
پايشگر واحد سرويس موتور


هنگامي كه سویيچ را باز مي‌كنيد يك علامت آچار به همراه يك مقدار عددي در صفحه كيلومتر خودرو ظاهر مي شود اين واحد عددي كه معمولا بر روي عدد 20هزار تنظيم شده است نشانگر ميزان كاركرد موتور خودرو و نياز به سرويس آن از قبيل تعويض روغن موتور، فيلتر ها و بازديد سطح روغن ترمز و مايع خنك كننده دارد. اين واحد عددي از چندين حسگر مختلف اطلاعات را دريافت کرده و كاهش عدد مربوط نزديك شدن به زمان سرويس موتور را اعلام مي کند. اين حسگرها اطلاعاتي از قبيل مدت زمان كاركرد موتور، برآورد كاركرد موتور در حالت خلاص يا گير افتادن در ترافيك شهري، افزايش يا كاهش درجه حرارت محيط و موتور،كيلومتر پيمايش خودرو و حتي زماني كه خودرو به مدت طولاني مورد استفاده قرار نگرفته باشد را به BSI انتقال داده و BSI نيز بسته به شرايط عنوان شده از واحد عددي مذكور كسر مي نمايد؛ براي مثال ممكن است شما در گرماي تابستان حدود 100 كيلومتر را با سرعت بالا طي کنید ولي عددي كه از واحد مربوطه كسر مي شود در حدود 300 واحد باشد. پس از انجام سرويس ادواري و تعويض روغن موتور بهتر است اين واحد عددي را براي مراجعات بعدي مجددا تنظيم و اصطلاحا ريست كنيد. براي اين كار كافي است انگشت دست خود را بر روي دكمه زير كيلومتر شمار قرار داده و سویيچ خودرو را باز کنيد. در اين هنگام عدد 10 = بر روي نمايشگر كيلومتر فعال شده و شمارش به صورت معكوس تا عدد صفر آغاز مي شود. پس از صفر شدن عدد مذكور با يك‌بار باز وبسته كردن سویيچ خودرو مجددا عدد 20هزار براي كنترل سرويس ادواري خودرو تنظيم مي‌شود.
نشانگر مقدار روغن


با باز كردن سویيچ خودرو در هنگامي كه موتور سرد باشد، با شش خانه مربع شكل در صفحه كيلومتر روبه‌رو مي شويد. اين مربع هاي كوچك نشانگر سطح روغن موتور است. بديهي است اگر بلافاصله بعد از خاموش كردن موتور يعني در حالتي كه موتور خودروو گرم باشد مجددا بخواهيم موتور را روشن كنيم با باز كردن سویيچ خودرو اين مربع ها به صورت چند خط صاف كوچك و به حالت چشمك زن روشن خواهند شد و دليل آن هم اين است كه حسگري كه اطلاعات سطح روغن را به BSI منتقل مي كند روي كارتل روغن قرار داشته و هنگامي كه موتور خودرو گرم باشد طبيعي است كه مقدار كمي از روغن در كارتل موجود بوده و بقيه در ساير اجزا موتور قرار دارد.
امكانات سخت افزاري


در صورت نصب سخت افزار های فابریک مانند سیستم شیشه شوی چراغ های جلو، و فعال سازی گزینه آن در تنظیمات توسط دستگاه، امکان استفاده از این سیستم‌ها نیز میسر خواهد شد.
در گزينه برف‌پاك‌كن خودكار، سرعت برف پاک‌کن به صورت استاندارد، بر اساس سرعت خودرو تغییر می کند (در حالت تناوبی) اما با نصب حسگر نور و باران روی شیشه جلو و نصب دسته راهنما و برف پاکن مجهز به حالت خودکار و فعال سازی نرم افزار مربوطه توسط دستگاه، می توان از کنترل خودکار چراغ ها و برف پاک‌کن ها، بر اساس روشنایی محیط و شدت بارش باران نیز بهره برد. (سیم‌کشی این سیستم ها انجام شده است.)
صفحه اطلاعات چندمنظوره بالای داشبورد برای مدل ایران، به صورت استاندارد از نوع تایپ A در نظر گرفته شده اما امکان نصب تایپ B با قابلیت نمایش دما، ساعت،تاریخ، اطلاعات مربوط به مصرف سوخت، سرعت میانگین، و مسافت قابل پیمایش و اطلاعات سیستم صوتی در چند خط به صورت هم‌زمان، پیغام باز بودن درهای خودرو به صورت گرافیکی و اعلام پیام های هشدار مانند بالا بودن ترمز دستی، پایین بودن سطح سوخت خوردو، بالا بودن دمای مایع خنک کننده موتور و... همچنین اعلام وجود خطا در سیستم هایی نظير ABS ، كيسه هوا و... به صورت نوشتاری قابل نمایش خواهد بود. در نوع تایپ C علاوه بر موارد نوع B قابلیت نمایش اطلاعات GPS نیز وجود دارد.
در صورت نصب سخت افزار های مربوط به سیستم کروز کنترل، شامل دسته کنترل آن در سمت چپ فرمان و پدال گاز با سوکت 5 پایه و فعال سازی سیستم از طریق دستگاه، این قابلیت ارزشمند به تجهزات خودرو اضافه خواهد شد. توضيح اين كه مدل های تولیدی قبل از سال 1385 فاقد چراغ کروز کنترل در صفحه کیلومتر هستند بنابراین برای این مدل ها، صفحه کیلومتر نیز باید تعویض شود.
در صورت تعویض قفل کمربند ایمنی راننده با مدل مجهز به کلید هشدار برای مدل هایی که در صفحه نشان‌دهنده ها دارای چراغ هشدار کمربند هستند، امکان فعال سازی چراغ و بوق هشدار نبستن کمربند با دستگاه وجود خواهد داشت.
امکان تجهیز به سیستم کنترل پایداری خودرو(ESP) با نصب حسگر زاویه چرخش فرمان و حسگر سنجش انحراف جانبي خودرو، تعویض مجموعه ترمز ضدقفل با نوع مجهز به ESP، مدل بوش MK60 و معرفی توسط دستگاه امکان پذیر است.
امکان استفاده از گرمکن صندلی های جلو نیز پس از نصب کلید و المنت ها به صورت استاندارد وجود دارد.
نصب چراغ داخل جعبه داشبورد و چراغ مطالعه روی سقف، تنها به تهیه و نصب کلید و چراغ بدون نیاز به معرفی، قابل راه اندازی است. سوکت های مربوط به این سیستم ها پشت کنسول وسط در مدل های با تهويه مطبوع اتوماتیک موجود است و پشت کنسول وسط زیر چراغ سقف جا سازی شده است.
سخت افزارهاي ديگر كامپيوتر سفر، ره‌ياب، حسگر نور و باران، شيشه‌شوي چراغ‌هاي جلو، كروز كنترل ساده و ليميتردار نيز بر روي خانواده پژو 206 قابل نصب است كه با استعلام صورت‌گرفته از مراكز خصوصي، براي نصب تمامي گزينه‌ها به انضمام يك دستگاه دزدگير فابريك، هزينه‌اي در حدود دو ميليون تومان دريافت مي‌شود. لازم به ذكر است بسياري از اقلام، تجهيزات و گزينه‌هاي ذكر شده توسط شركت خودروهاي سفارشي ايران‌خودرو (آپكو) قابل عرضه است و براي مثال مي‌توان در نمايندگي‌هاي اين شركت، كروزكنترل فابريك 206 اس‌دي مدل 1391 را با هزينه‌اي حدود 120 هزار تومان نصب و راه‌اندازي كرد.
نوید - 1393/3/22
پسندیدم
1+
با سلام، دلیل حذف ECU و BSI در 206 های تیپ 5 مدل 92 و 93 چیه؟؟
و اینکه آیا تقیراتی که در این خودرو داده شده خطر ساز هستش یا خیر؟؟
با تشکر.
AMIR - 1393/3/24
پسندیدم
مرسی از توضیحاتتون آقا بابک اگه لطف کنید بیشتر به سایت سر بزنید ممنون میشیم چون واقعا مطالب و اطلاعات خوب و مفیدی رو به اشتراک میگذارید
علی - 1393/6/24
پسندیدم
1+
حدود دوسال خودرو رانا خریده ام اما ازین خودرو راضی نیستم چون خودرو بسیار بی کیفتی میباشد و قطعات آن هم در لوازم یدکی پیدا نمشود
کمال - 1393/6/30
پسندیدم
آقا مصرفش چنده من 20 روز پیش یکی گرفتم داری صدی 9-11 میسوزنه با کولر روشن.نمایندگی گفته 3-4 تا باک بنزین بزنم درست میشه داستانش چیه؟
یکی دیگه این که وقتی کولر روشن میشه یک لرزشی زیرپام به خصوص توی پدال ها حس می کنم این عادیه؟
محمد - 1393/7/26
پسندیدم
با سلام
من 206 تیپ 5 خریدم و بسیار هم ناراضی چون در ماه اول متور ماشینم سوپاپ شکوند و منجرب به تعویض موتور توسط ایرانخودرو شد و تا حالا که 6 ماه می گذرد حدود 20 بار بردمش نمایندگی.(به دلایل زیادی مانند روغن ریزی و...)
لطفا راهنمایی کنید در خصوص دو تا ایراد ماشین
1-با لا رفتن دمای آب بعد از خاموش کردن ماشین که باعث می شود بعد از مدت کوتاهی که خودرو روشن می شود چراغ های چک و stop روشن بشود و شروع به بوق زدن کند(بعد روانی بسیار بدی دارد.
2- هنگام روشن کردن سوئیچ خودرو مربع های نمایشگر روغن روشنی وجود ندارد
موتور ماشین tu5
با تشکر
کمال - 1393/8/28
پسندیدم
آقا من 3 ماه هست این ماشین رو برای خواهرم گرقتیم پشتش میشنم یک جمع بندی کلی و در آحر نتیجه گیری می کنم
مزیت ها
1-ترمز بسیار خوب در حدی تعجب می کنید (بالای 100 تا امتحان نکردم)
2-فرمون تقریبن نرم و قابل قبول
3-چسه کوچیک ماشین برای مصرف شهری
4- در حد خودش آپشنش بـــــــد نیست (پخش یو اس بی خور-تنظیم چراغ - کولر اتومات قابل قبول
ایرادات
1-این ماشین به هیچ وجه کم مصرق نیست سوخت ترکیبی بین 9-11 میسوزنه (آزرای من مصرق ترکیبیش 12-13 هست)
2-ماشین به هیچ وجه نرم نیست با وجود تعویض لاستیک ایرانی با لاستیک komuho کره ای که خیلی نرمه باز ماشین تکون های شدیدی میده
3-صدای موتور زیاد با وجود گاز ندادن زیاد و داشتن نمد زیر کاپوت
4- صدای درب ها به ویژه درب عقب
5-کیقیت پایین ماشین به طوری که وقتی ماشین سرد هست صداهای عجیبی میده مانند زوزه کشیدن چرخ عقب
6- احساس لرزش به ویژه در پدال ها وقتی کولر روشنه در حدی که روی اعصابتون هست
7-کولر خوب خنک می کنه اما صدای بوئینگ در حال بلند شدن میده
نتیجه گیری: شما توی این ماشین به حاطر صدای زیاد و تکون زیاد حس رانندگی با وانت رو دارید این رو جدی میگم.
برای مسیر طولانی خسته کننده میشه البته 10 کیلومتر که میری کمی شرایط ماشین بهتر میشه شایدم تو عادت می کنی.(صدای موتورش کم میشه)
از ترمز ها حس امنیت خوبی می کنید
اگر گزینه دیگه ای دارید بدون شک بهتره که بیشتر روی اون فکر کنید.ماشین هایی مانند i20 مزدا 2 و یاریس هرچند که خیلی اختلاق قیمت دارند اما 100% به همون میزان اختلاق کیقیت دارند.
یکی از خوبی های این ماشین اینه که توی اتوبان های بین شهری برای سرعت جریمه نمیشد چون نمیره اگه بره هم اونقدر صدای موتور و حس نا امنی دارید که باید دل شیر خورده باشید پاتون رو از گاز برندارید.
سرعت 190 با این ماشین یک رویا هست.
من تا حالا پژو نداشتم میگن مدل های پیشین (85 به پایین به گقته کارشناس نمایندگی) خیلی بهتر هستند اما در کل دیگه پرونده پژو برای من بسته شد چون یک سری ضعف های ماشین ذاتی هست.
خدا شاهده بزرگنمایی نکردم و سعی در بازگوی هر چه که هست کردم.
به امید رسیدن به شرایط عادی
mehdi - 1393/9/8
پسندیدم
من میخواستم ببینم واژگونی خودرو ۲۰۶ چه قدر احتمال داره
pooyan - 1393/9/12
پسندیدم
سلام اقابابک،تنظيماتي که درمنوي 206تيپ 5فرموديد،درمدل 93هم وجودداره،باتغييراتي درسيستم برقش دادن؟
ممنون
فیلم های بررسی خودرو